JAK PIELĘGNOWAĆ UBRANIA Z WEŁNY ALPAKI?
Pielęgnacja ubrań dzierganych to zdecydowanie jeden z najważniejszych kroków podczas całego procesu obcowania z naszymi wydzierganymi tworami. Dla każdego miłośnika rękodzieła robienie na drutach to nie tylko tworzenie projektów, ale także i wypełnianie tych dzieł swoim sercem i duszą. Każdy ukończony lub nieukończony projekt to kawałek historii, wspomnień, dlatego tak ważne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja.
Dziergane ubrania różnią się znacząco jakością, materiałem oraz oczywiście sposobem przygotowania od tych, które możemy kupić w każdej sieciówce, dlatego musimy do nich podchodzić z należytą ostrożnością i uwagą. Dziś zdradzimy wam tajniki pielęgnacji ubrań dzierganych, abyście mogli cieszyć się swoimi projektami przez długi czas. Przygotujcie się na odkrycie sposobów, jak sprawić, by Wasze dzianinowe arcydzieła otrzymywały mnóstwo komplementów jeszcze przez wiele lat!
Pielęgnacja ubrań dzierganych — jak prać sweter zrobiony na drutach?
Zacznijmy od najważniejszego — prania. Każde ubrania prędzej czy później musimy wyprać. W przypadku większości ubrań dzierganych zaleca się pranie ręczne. Szczególnie delikatne są projekty wykonane z włóczek delikatnych takich jak np. wełna merino, wełna alapki, moher czy kaszmir.
Aby wyprać np. sweter zrobiony na drutach, bierzemy miskę i napełniamy ją wodą o temperaturze pokojowej. Świetnie sprawdzi się też większy zlew lub po prostu wanna. Do wody dodajemy specjalny płyn do prania delikatnych tkanin lub płyn dedykowany do prania wełny. Unikamy używania zwykłych detergentów do prania. Mogą one być zbyt mocne dla naturalnych włóczek.
Delikatnie zanurzamy sweter w wodzie i lekko „mieszamy” dzianinę, tak aby płyn pokrył nasz projekt. Pozostawiamy ubranie na kilka minut. Nie pocieramy, nie wykręcamy, nie szarpiemy. Po odczekaniu ostrożnie wypłukujemy ubranie w czystej wodzie o temperaturze max. 25-30 stopni. Wyjmujemy z wody, uważając przy tym, aby nie rozciągnąć materiału. Ważna uwaga: ubrań z wełny nie wykręcamy w standardowy sposób. Aby pozbyć się nadmiaru wody, układamy ubranie na ręczniku i delikatnie zawijamy ręcznik.
Jak dbać o dziergane ubrania? Jak suszyć sweter zrobiony na drutach?
Przejdźmy do suszenia. Układamy nasz sweter na czystym, suchym ręczniku na płasko. Możemy też użyć specjalnej maty do suszenia, jeśli taką posiadamy w swoim domu. Formujemy sweter do jego pierwotnego kształtu i pozwalamy mu wyschnąć w miejscu przewiewnym, z dala od bezpośredniego źródła ciepła.
Pamiętajcie, aby ubrań dzierganych nie suszyć w suszarkach bębnowych, ponieważ wysokie temperatury i ruchy obrotowe mogą uszkodzić lub/i skurczyć tkaninę. Nie zawieszamy również swetrów czy innych naszych projektów na zwykłych suszarkach i nie suszymy ich na bezpośrednim słońcu — może to skutkować deformacją kształtu i wyblaknięciem włóczki.
Przechowywanie i pielęgnacja dzierganych projektów - przewodnik dla rękodzielników.
Ważne jest także odpowiednie przechowywanie naszych dzierganych tworów. Najlepiej przechowywać je na płasko, aby uniknąć rozciągnięcia. Jeśli powiesilibyśmy je na wieszaku, mogą się one odkształcić pod wpływem swojego własnego ciężaru. Do szuflady czy szafki, w której trzymamy swoje projekty, warto dodać naturalne środki odstraszające insekty takie jak np. lawenda.
Nie zapominajmy też o pielęgnacji. Jeśli na ubraniach pojawiają się zaciągnięcia, najlepiej delikatnie przeciągnąć je do środka, aby nie były widoczne. Nie przecinamy ich nożyczkami, ani nie przypalamy zapalniczką.
Z czasem na wełnianych ubraniach mogą pojawiać się tzw. pilingi, czyli małe kuleczki z włókien. Można je usunąć za pomocą specjalnych maszynek do usuwania pilingów lub ostrożnie nożyczkami, najlepiej takimi małymi, aby nie przeciąć splotu.

Jak zabezpieczyć gotowy projekt zrobiony na drutach?
Pamiętajcie, że kluczem do nienagannego wyglądu waszych projektów przez długi czas jest właściwe zabezpieczenie ich poprzez metodę blokowania. Niezależnie od tego, czy tworzycie sweter, czapkę, szalik czy rękawiczki, dbałość o detal i odpowiednie podejście są niezwykle ważne.
Liczymy, że nasze wskazówki rozwiały wasze wątpliwości. Teraz sięgnijcie po druty i oddajcie się sztuce dziergania!

Od ropy naftowej do włókien: włókna syntetyczne
OD ROPY NAFTOWEJ DO WŁÓKIEN: WŁÓKNA SYNTETYCZNE Tkaniny, materiały i dzianiny odgrywają ważną rolę w naszym życiu codziennym. Niewiele z nas jednak wie, skąd właściwe

Tajniki hodowli i przetwarzania włókien: od wełny do włóczki
TAJNIKI HODOWLI I PRZETWARZANIA WŁÓKIEN: OD WEŁNY DO WŁÓCZKI Pamiętacie, jak lata temu stacje muzyczne w telewizji zamieniały się po 22:00 w kąciki naukowe i

Naturalne włókna: rodzaje i wykorzystanie
NATURALNE WŁÓKNA: RODZAJE I WYKORZYSTANIE Odpowiednia włóczka to podstawa każdego projektu. To od niej zależy ostateczny efekt, wygląd, komfort noszenia oraz trwałość naszego dzieła. Wybór
Uwielbiam odzież z kaszmiru, niestety faktycznie trzeba dobrze o nią dbać żeby służyły nam przez lata.