NATURALNE WŁÓKNA: RODZAJE I WYKORZYSTANIE
Odpowiednia włóczka to podstawa każdego projektu. To od niej zależy ostateczny efekt, wygląd, komfort noszenia oraz trwałość naszego dzieła. Wybór właściwego materiału to nie lada wyzwanie, szczególnie dla początkujących dziewiarek. Poznaj tajniki wyboru właściwego włókna, dzięki którym łatwiej będzie Ci dopasować włóczkę do danego projektu.
Zrozumienie różnych naturalnych rodzajów włókien oraz ich zastosowania jest kluczowym aspektem projektowania własnych ubrań czy dodatków. Wybór właściwej włóczki może całkowicie odmienić Twój projekt, nadając mu niepowtarzalny wygląd, charakter i przede wszystkim poprawiając jego funkcjonalność oraz komfort użytkowania.
Historia włókiennictwa: kluczowe etapy i rozwój
Wyciągajcie podręczniki i zeszyty — czas na małą lekcję historii! Najwcześniejsze ślady włókiennictwa sięgają epoki kamiennej, kiedy to ludzie używali roślin i skór zwierzęcych do wytwarzania prostych odzieży i narzędzi. W starożytności Egipcjanie byli jednymi z pierwszych ludzi, którzy zaczęli produkować lny i bawełniane tkaniny na szeroką skalę. W Mezopotamii i Persji dominowała wełna z owiec i kóz, w Chinach narodził się jedwab, który przez wieki był strzeżony jako tajemnica narodowa, natomiast Indie były znane z produkcji bawełnianych tkanin i technik drukowania na owych tkaninach.
W średniowieczu w Europie wełna stała się jednym z najważniejszych surowców, a Anglia była wówczas jednym z głównych producentów wełnianych tkanin. W czasach nowożytności wprowadzono nowe technologie i postawiono na rozwój różnych ras owiec, co doprowadziło do zwiększenia produkcji wełny. Rozpoczęto również mechanizację procesów produkcyjnych, zaczynając od wynalezienia krosna tkackiego.
XIX i XX wiek to odkrycie i rozwój syntetycznych włókien, takich jak nylon czy poliester, zrewolucjonizowało przemysł włókienniczy. Tkaniny i odzież stały się jednymi z najbardziej globalnych produktów, z dużą skalą produkcji w krajach Azji.
Obecnie jednak rośnie zainteresowanie wokół zrównoważonych i ekologicznych tkanin takich jak np. bawełna czy wełna.
Popularne naturalne włókna
Zacznijmy od podstaw — do najpopularniejszych rodzajów naturalnych włókien używanych podczas tworzenia własnych projektów na drutach możemy zaliczyć: wełnę owczą oraz alpaki, bawełnę, len oraz jedwab. Z pewnością jednak wiesz, że dzianina dzianinie nie równa, prawda? Spójrzmy np. na włóczki — różnią się one od siebie nie tylko ceną, ale także m.in. izolacją termiczną, grubością włókien (a co za tym idzie ich delikatnością), sposobami pielęgnacji, przeznaczeniem i jakością. W sklepach znajdziemy włóczki naturalne różnego pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, akrylowe, mieszane i wiele więcej. Ogromny wpływ na finalny wygląd i trwałość waszego produktu ma sposób produkcji danej włóczki oraz jej pochodzenie.
Włókna białkowe (zwierzęce)
Włókna białkowe są naturalnymi włóknami pozyskiwanymi od zwierząt. Najczęściej są to różne rodzaje wełny, jednak mogą również obejmować takie materiały jak np. jedwab czy kaszmir. Cechują się wysoką izolacyjnością termiczną, przepuszczalnością powietrza i elastycznością. Włókna zwierzęce są również bardzo miękkie i przyjemne dla skóry, choć tutaj wiele zależy od konkretnego typu oraz naszych preferencji. Ze względu na ich właściwości izolacyjne, włókna białkowe są najbardziej odpowiednie na jesień i zimę, chociaż niektóre lżejsze wersje mogą być używane przez cały rok.

Zastosowanie wełny w dzierganiu. Włóczka z wełny owczej: tradycja i wygoda
Zacznijmy od wszystkim dobrze znanej wełny. Z pewnością wiecie, że produkuje się ją z okrywy włosowej owiec. Można spotkać w sklepach czy pasmanteriach różne typy wełny, takie jak merino, lambswool, shetland i wiele więcej.
Wełna doskonale izoluje ciepło, jednocześnie umożliwiając przepuszczanie powietrza. Jej zdolność do powrotu do swojego pierwotnego kształtu sprawia, że jest to często wybierany materiał do tworzenia wszelakiego rodzaju swetrów, kardiganów, czapek, szalików czy innych ubrań. Dzięki temu, że jest dość elastyczna, w łatwy sposób możemy wydziergać różne wzory, ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Wełna jest równie często wybierana przez producentów włóczek. Dobrze absorbuje barwniki, pozwalając nam na stworzenie naprawdę szerokiej gamy kolorystycznej.
Czas na wady. Czy wełna ma jakieś minusy? Tak. Osoby z delikatną skórą z pewnością już wiedzą, że wełna potrafi drapać. Nie każdy z nas odczuje to tak samo, jednak warto mieć to na uwadze. Pamiętajcie także o tym, że często tańsze odmiany włóczki z wełny owczej są szorstkie, co dodatkowo może sprawiać wam dyskomfort. Przy długotrwałym noszeniu wełna może się także zmechacić i mogą powstać tzw. pillingi. Jesteśmy jednak w stanie opóźnić ten proces dzięki odpowiedniej pielęgnacji ubrań dzierganych.
Włóczki wełniane znajdą swoje zastosowanie w swetrach, czapkach, szalikach, rękawiczkach oraz skarpetkach, czyli we wszystkim, co ma nas grzać i zapewnić nam ciepło w chłodne czy nawet mroźne dni.

Włóczka z wełny alpaki: lekkość i elegancja Andów
Alpaki to przeurocze zwierzęta, które wbrew powszechnej opinii wcale tak często nie plują na ludzi. To właściciele miękkiego runa, do których chcielibyśmy się tulić w nieskończoność!:) Nic więc dziwnego, że gdy przychodzi czas na alpaczego fryzjera, rzucamy się na ich „rozdwojone końcówki”.
Oczywiście ostatnie zdanie traktujcie z przymrużeniem oka. Alpaki nie mają żadnych rozdwojonych końcówek 😁. Włóczka z wełny alpaki znana jest ze swojej miękkości i luksusowego wyglądu. Choć jest bardzo ciepła, jest dużo lżejsza i delikatniejsza niż tradycyjna wełna owcza, co stanowi jej ogromne zalety. Alpaka to także idealne rozwiązanie dla osób z wrażliwą skórą — nie gryzie, a dodatkowo jest hipoalergiczna. Ma subtelny, delikatny połysk, co wyniesie wasze projekty na jeszcze wyższy poziom.
Włóczka z alpaki jest jednak droższa niż inne włóczki naturalne i z czasem może się rozciągnąć lub zmechacić. Należy więc o nią w odpowiedni sposób dbać, aby spowolnić ten naturalny proces.
Z alpaki warto stworzyć eleganckie swetry, szale, czapki czy inne luksusowe akcesoria dziergane. Świetnie sprawdzi się w sezonie jesiennym czy zimowym, jednak jej lekkość pozwoli także na użytkowanie wiosną.

Wełna jaka: tajniki wyboru najlepszego materiału
Wełna jaka to luksusowe włókno, pozyskiwane z jaka, czyli dużego ssaka, hodowanego głównie w regionach Himalajów i Mongolii. Jest to rzadki typ wełny, który jest ceniony za swoją miękkość i izolacyjność.
Wełna jaka jest niezwykle ciepła, jest to właściwie jedno z najcieplejszych włókien dostępnych na rynku. Słynie również ze swojej miękkości, często porównywanej do kaszmiru. Pomimo tego, że jak ogrzeje nas nawet w najmroźniejsze zimy, ta wełna jest niespodziewanie lekka i posiada naturalną odporność na wilgoć, co czyni ją komfortową w różnych warunkach.
Jest to jednak jedno z najdroższych włókien. Wysoka cena wynika głównie z trudności pozyskiwania. Jest ona więc nie tylko trudna do znalezienia, ale także i wymaga delikatnej pielęgnacji.
Włóczka Merino: miękkość i delikatność natury
Merino to wysoce ceniona i wręcz luksusowa odmiana wełny, pozyskiwana z owiec rasy Merynosy (z angielskiego Merino, stąd nazwa włóczki). Ta dzianina charakteryzuje się niezwykłą miękkością i gładkością. Wystarczy spojrzeć na te owce, aby dojść do takiego wniosku — są naprawdę puchate!
Włóczka ta idealnie sprawdzi się do stworzenia zimowej kolekcji odzieżowej. Jest przyjemna w dotyku, ciepła, dobrze przewodzi wilgoć, jednocześnie zapewniając komfort noszenia. Dodatkowo jest bardzo elastyczna i odporna na zmechacenia. Sweter czy szalik z tego tworzywa to prawdziwy luksus i komfort na najwyższym poziomie.
Przejdźmy do minusów merino — cena. Niestety luksusowe produkty mają to do siebie, że są one droższe od innych. Pamiętajcie jednak, że jest to inwestycja na długi czas. Warto także mieć na uwadze pielęgnacje — ta włóczka jest wrażliwa na mole i wymaga odpowiedniego podejścia jeśli chodzi o pranie, suszenie i przechowywanie. Bez obaw — od czego macie nas? Na naszym blogu opisaliśmy wam dokładnie każdy z tych etapów, tak abyście mogli cieszyć się waszymi projektami przez wiele lat.
Z wełny Merynosów warto stworzyć swetry, szale, czapki i odzież dla najmłodszych. Struktura tej włóczki i jej termoregulacja sprawi, że idealnie nada się zarówno na wiosnę, jak i na jesień oraz zimę.

Elegancja jedwabiu w dzierganiu
Jedwab to odrobina luksusu w codziennym życiu. Działa wspaniale nie tylko na nasze włosy czy skórę, ale także i na nasze samopoczucie. Wie o tym każdy, kto kiedyś nosił ubrania wykonane z jedwabiu.
To luksusowe włókno jest naturalnie produkowane przez jedwabnika morwowego. Charakteryzuje się subtelnym połyskiem i gładkością. Jest wyjątkowo miękkie i miłe w dotyku. Dobrze izoluje ciepło, a zarazem wciąż jest przewiewne i odporne na zagniecenia.
Jedwab jest jednak nie tylko dość kosztowny, ale także i delikatny i często trudny w pielęgnacji. Co nie zmienia faktu, że wiele osób wciąż po niego sięga.
Świetnie sprawdzi się jako sweter, szal czy czapka, choć z powodzeniem można stworzyć z jedwabiu także inne części garderoby.
Kaszmir — symbol ekskluzywności w Twojej garderobie
Kaszmir to jedno z najbardziej luksusowych i cenionych włókien naturalnych pozyskiwanych z kozy kaszmirskiej. Znany jest ze swojej niezrównanej miękkości, ciepła i lekkości. Kaszmir jest również dzianiną wysoce oddychającą.
Niestety kaszmir z uwagi na fakt, iż należy do dzianin luksusowych, jest jednym z najdroższych włókien. Dodatkowo jest bardzo delikatny i podatny na ścieranie i mechacenie, dlatego należy zapewnić mu odpowiednią pielęgnację oraz zabezpieczyć go przed szkodnikami takimi jak np. mole.
Kaszmir jest najczęściej używany w luksusowej odzieży i akcesoriach, takich jak swetry, szaliki, czapki i rękawice. Ze względu na swoją wyjątkową miękkość i ciepło, jest także używany w wyrobach takich jak koce i chusty.
Mohair — naturalna miękkość w Twoim stylu
Mohair to włókno pozyskiwane z sierści angora kóz, głównie hodowanych w Turcji i Południowej Afryce. Jest znany ze swojej wytrzymałości, elastyczności i wyjątkowej połyskliwości. Mohair jest bardzo ciepły, ale jednocześnie niewiarygodnie lekki. Posiada naturalny połysk i jest miękki w dotyku. Jest odporny na zagniecenia, a dodatkowo dobrze odprowadza wilgoć.
Niestety mohair jest dość kosztowny, głównie z powodu trudności i czasochłonności jego pozyskiwania. Wymaga także ostrożnego prania i konserwacji, aby zachować jego najlepsze właściwości. Osoby z delikatną skórą mogą odczuwać swędzenie czy nawet podrażnienie podczas kontaktu z mohirem.
Mohair jest często używany w produkcji luksusowej odzieży i akcesoriów, takich jak swetry, szaliki, kocówki i pledy. Ze względu na jego trwałość i odporność na zagniecenia, jest również stosowany w wyrobach tapicerskich.
Włókna celulozowe (roślinne)
Włókna celulozowe są pozyskiwane z roślin i są jednymi z najbardziej ekologicznych i odnawialnych rodzajów włókien. Do ich głównych zalet z pewnością możemy zaliczyć przewiewność, trwałość, biodegradowalność i antyalergiczność. Decydując się jednak, na włókna roślinne należy mieć na uwadze, że niektóre z nich łatwo chłoną wodę, są podatne na kurczenie się i deformacje, oraz że mogę być one dość kosztowne.

Bawełna – uniwersalne włókno dla dziergających
Bawełny chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to naturalne włókno roślinne pozyskiwane z rośliny bawełnianej. Wyróżniamy kilka typów bawełny, w tym np. bawełnę egipską czy bawełnę pima.
Bawełna jest nie tylko miękka, wygodna i przyjemna w noszeniu, ale także świetnie absorbuje wilgoć. Jeśli posiadacie bardzo delikatną i wrażliwą skórę, może okazać się waszym najlepszym przyjacielem — jest zdecydowanie mniej swędząca niż wełna.
Niestety bawełna ma tendencję do rozciągania się i nie powraca do swojego pierwotnego kształtu tak łatwo jak wełna. Należy również zwrócić szczególną uwagę na pranie. Jeśli wypierzemy ją w niewłaściwy sposób, może okazać się, że nasz projekt zmniejszy swój rozmiar.
Bawełna idealnie sprawdzi się do stworzenia lekkich sweterków czy bluzek. Często wykorzystuje się tę dzianinę w letnich projektach.
Włóczka bawełna pima: naturalny komfort dla Twoich projektów
Wspominaliśmy już wyżej o bawełnie pima, czas rozwinąć jej wątek. Jest to wysokiej jakości bawełna, która charakteryzuje się nie tylko miękkością, ale i wytrzymałością.
Świetnie sprawdzi się do tworzenia zarówno wiosennych, jak i lekkich projektów. Pięknie będzie wyglądać jako letnia bluzka, top, sukienka czy dziecięce ubranka. Jest bardzo przyjemna w dotyku, dobrze przewodzi wilgoć, jest oddychająca i komfortowa w noszeniu. Co ciekawe, w porównaniu do jej poprzedników, bawełna pima jest odporna na zagniecenia i łatwa w pielęgnacji.
Każdy materiał, tkanina czy dzianina ma jednak swoje minusy, podobnie jest i w tym przypadku. Pima może być mniej elastyczna w porównaniu z innymi włóczkami wełnianymi, a projekt może rozciągnąć się z czasem, szczególnie pod wpływem ciężaru, dlatego zalecamy ubrania wykonane z tej włóczki przechowywać poziomo np. w szufladzie czy na półce, a nie na wieszaku.
Len w dzierganiu: lekkość i wytrzymałość
Czas na len, który znany jest od dawna, jednak w ostatnim czasie wraca do łask! Jest to włókno pozyskiwane z łodygi rośliny lnu. Wytrzymałe i bardzo trwałe włókno. Wykazuje właściwości antyalergiczne, a także działania antybakteryjne.
Len może być jednak nieco szorstki w dotyku, jednak z czasem to odczucie zazwyczaj mija. Ma on również tendencję do gniecenia się, dlatego zalecamy odpowiednie przechowywanie ubrań wytworzonych z lnu.
Świetnie sprawdzi się on jako letnie sweterki, bluzki czy szale.
Konopia: wielofunkcyjna dzianina
Konopia to naturalna włóczka produkowana oczywiście z włókien konopi. Znana jest nie tylko ze swojej wytrzymałości, ale także i ze swoich ekologicznych właściwości. Jest oddychająca i antyalergiczna. Dodatkowo, dzięki temu, że jest ona biodegradowalna, całkowicie rozkłada się w środowisku, nie wydzielając przy tym żadnych szkodliwych substancji w procesie rozkładania. Cena za włókna z konopi jest jednak dość wysoka z uwagi na proces produkcyjny, niemniej świetnie sprawdzi się jako dzianina na torby, akcesoria domowe takie jak np. zasłony czy pościel.
Juta: Wykorzystanie i Właściwości
Przejdźmy do juty — jest to naturalna włóczka wykonana z włókien juty, najczęściej stosowana w wyrobach użytkowych. Ekologiczna, biodegradowalna, wysoce wytrzymała i odporna na zużycie. Co ciekawe jest również relatywnie tania. Wynika to z faktu, iż jest ona szorstka, mało elastyczna i ciężka. Nie poleca się jej zatem do wyrobu ubrań, a raczej do tworzenia np. toreb, mat czy akcesoriów ogrodniczych.
Bambus na czasie: moda na włókna przyjazne środowisku
Włókno bambusowe zyskuje na popularności ze względu na swoje ekologiczne i antybakteryjne właściwości! Pozyskiwanie jest z naturalnie szybko rosnącej rośliny bambusowej.
Bambus ma naturalne właściwości antybakteryjne i jest dobrą opcją dla osób z wrażliwą skórą. Jego wysoka oddychalność i zdolność do absorbancji wilgoci sprawia, że jest to dobry wybór niezależnie od warunków pogodowych. Bambus jest szybko rosnącą rośliną i nie wymaga dużo wody ani pestycydów do hodowli, co czyni go bardziej zrównoważonym wyborem. Dodatkowo włókna z tej roślinny są bardzo miękkie i mają naturalny połysk, podobny do jedwabiu (który nie jest wegański).
Niestety pomimo swojej miękkości, włókna bambusowe nie są tak wytrzymałe jak niektóre inne włókna naturalne. Chociaż roślina bambusowa jest zrównoważona, proces przetwarzania włókien bambusowych może być mniej ekologiczny, w zależności od metody używanej do ekstrakcji włókien.
Bambus jest często używany w bluzki, chusty czy topy ze względu na jego zdolność do kontrolowania wilgoci. Jest także popularny w produkcji odzieży dla niemowląt.
Podsumowanie: wybór właściwego włókna dla Twojego projektu
Jak sami widzicie, na świecie występuje mnóstwo różnych rodzajów dzianin i włókien. Nie sposób wybrać jedno, idealne, które sprawdzi się do wszystkich rodzajów projektów, na każdą pogodę i porę roku. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom łatwiej będzie wam podjąć decyzję, po jaką włóczkę sięgnąć. Pamiętajcie, że włóczkę warto dobrać do projektu, który zaplanowaliście, a nie na odwrót. W końcu nikt z nas nie chciałby chodzić w grubym grzejącym nas swetrze na krótki rękaw w środku lata, prawda?
Warto mieć na uwadze także proces produkcji i sposób pozyskiwania danego surowca. Zawsze wybierajcie wełnę mulesing free. Szczegółowy i obszerny artykuł o mulesingu pojawi się na naszym blogu wkrótce. Jest to Jeśli decydujecie się na włóczkę ręcznie przędzoną np. z Peru, upewnijcie się, że firma, która ją sprzedaje, posiada certyfikat Fair Trade.

Od ropy naftowej do włókien: włókna syntetyczne
OD ROPY NAFTOWEJ DO WŁÓKIEN: WŁÓKNA SYNTETYCZNE Tkaniny, materiały i dzianiny odgrywają ważną rolę w naszym życiu codziennym. Niewiele z nas jednak wie, skąd właściwe

Tajniki hodowli i przetwarzania włókien: od wełny do włóczki
TAJNIKI HODOWLI I PRZETWARZANIA WŁÓKIEN: OD WEŁNY DO WŁÓCZKI Pamiętacie, jak lata temu stacje muzyczne w telewizji zamieniały się po 22:00 w kąciki naukowe i

Naturalne włókna: rodzaje i wykorzystanie
NATURALNE WŁÓKNA: RODZAJE I WYKORZYSTANIE Odpowiednia włóczka to podstawa każdego projektu. To od niej zależy ostateczny efekt, wygląd, komfort noszenia oraz trwałość naszego dzieła. Wybór