DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ

JAK ROBIĆ NA DRUTACH – PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Robienie na drutach ma wiele korzyści. Przynosi wyciszenie, zmniejsza stres i niepokój, ale także poprawia sprawność manualną i koncentrację.  Do tego własnoręcznie wykonane akcesoria i ubrania podnoszą pewność siebie i dają poczucie sprawczości. Naukę robienia na drutach można zacząć z powodzeniem już od 6 – 7 lat, ale pamiętaj, że nigdy nie jest za późno! Swoją przygodę z dziewiarstwem można rozpocząć w każdym wieku. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, z którego dowiesz się jak robić na drutach.

Czego potrzebujesz, aby zacząć robić na drutach?

Aby rozpocząć będziesz potrzebować podstawowych akcesoriów takich jak druty i igła, a także odpowiednia wełna. Na początek polecamy wełnę grubą w rozmiarze Bulky, dzięki której szybciej ukończysz swój projekt (większa grubość to mniej rzędów do wykonania). Włóczka i akcesoria, które polecamy dla początkujących, to:

Motek grubej włóczki (np. Gabo Wool Fine Highland Wool)

Druty – do grubej włóczki polecamy druty w rozmiarze 9mm z żyłką o długości 60cm

Igła dziewiarska (do zszycia dzianiny)

– Dodatkowo do robienia na drutach polecamy przygotowanie nożyczek oraz długiej linijki (ok. 50 cm) lub centymetra krawieckiego.

Przygotowanie i podstawy robienia na drutach.

W naszym poradniku przedstawimy podstawowe techniki robienia na drutach na przykładzie opaski o wysokości ok. 11cm. Aby wykonać opaskę najpierw nabierasz oczka na druty. Następnie pracując w rzędach i ściegiem francuskim będziesz wykonywać prostokąt. Na końcu należy zszyć krótsze boki prostokąta, aby powstała opaska. Skorzystaj z naszej instrukcji krok po kroku lub zapoznaj się z naszym filmem.

Nabieranie oczek.

Wyciągnij z kłębka włóczkę na długość ok. 50 cm i nabierz na druty 10 oczek. Ułóż włóczkę na kciuku i palcu wskazującym lewej dłoni (1). Luźny koniec powinien być od strony kciuka, a włóczka z kłębka od strony palca wskazującego. Pozostałymi trzema palcami złap obie nitki i delikatnie zaciśnij (2). Nie zaciskaj nitek zbyt mocno, aby mogły się swobodnie wysuwać z Twojej dłoni w miarę nabierania kolejnych oczek.

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (2)

Weź drut do prawej dłoni i wsuń pod włóczkę, która znajduje się pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym (3). Kciukiem prawej dłoni przytrzymaj włóczkę na drucie (4).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (3)

Przytrzymując włóczkę prawym kciukiem, zahacz drutem o nitkę, która znajduje się poniżej lewego kciuka, od dołu do góry (5). Zahacz drutem nitkę, która znajduje się na palcu wskazującym, od prawej do lewej strony (6).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (4)

Przeciągnij włóczkę pomiędzy nitkami otaczającymi lewy kciuk, od prawej do lewej strony (7). Zsuń nitki z kciuka (8).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (5)

Zaciśnij delikatnie włóczkę na drucie (9). Nabrane zostały pierwsze dwa oczka (10).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (6)

Następnie powtarzaj kroki od 5 do 9, aby nabrać kolejne oczko, oczka dalej nabierane są pojedynczo (11). Powtarzaj nabieranie aż na drutach będziesz mieć 10 oczek (12). Jeśli zabrakło Ci włóczki z luźnego końca, aby nabrać 10 oczek, to rozpocznij od nowa. Zsuń oczka z drutu i je spruj. Upewnij się, że pozostawiasz luźny koniec długości ok. 50 cm, dzięki któremu nabierzesz 10 oczek.

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (7)

Następnie będziesz pracować ściegiem francuskim, czyli oczka w każdym rzędzie będą przerabiane na prawo. Ścieg francuski wygląda tak samo po obu stronach dzianiny. Drut, na którym znajdują się oczka, umieść w lewej dłoni, a do prawej ręki weź drugi, wolny drut. Włóczkę od kłębka ułóż na palcu wskazującym lewej dłoni, tak żeby było Ci wygodnie. Nie zaciskaj zbyt mocno drutów i włóczki, żeby nie bolały Cię dłonie, i żeby włóczka mogła się swobodnie przesuwać po Twoim palcu.

OCZKO BRZEGOWE.

Pierwsze oczko w każdym rzędzie będzie oczkiem brzegowym. Trzymaj nitkę z przodu robótki (przed lewym drutem) i przełóż pierwsze oczko na prawy drut bez przerabiania. Drut, na którym znajdują się oczka umieść w lewej dłoni. Włóczkę od kłębka ułóż na palcu wskazującym. Umieść nitkę z przodu robótki (1). Pierwsze oczko przełóż bez przerabiania: prawy drut włóż w pierwsze oczko od prawej do lewej strony (2). Przełóż pierwsze oczko na lewy drut. Jest to oczko brzegowe (3).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (8)
Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (9)

Oczka prawe.

Następnie umieść włóczkę z tyłu robótki (za lewym drutem) i przerabiaj pozostałe na lewym drucie oczka na prawo. Umieść nitkę z tyłu robótki (1). Wkłuj prawy drut w kolejne oczko ruchem od lewej do prawej (2).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (10)

Nawiń włóczkę na prawy drut (3). Przeciągnij włóczkę przez oczko (4).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (11)

Wyciągnij włóczkę. Na prawym drucie powstało oczko (5). Spuść to oczko z lewego drutu (6).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (12)

Wykonuj w ten sam sposób oczka prawe do końca rzędu (7). Wszystkie oczka zostały przerobione i znajdują się na prawym drucie (8).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (13)

Następnie obróć robótkę i umieść drut, na którym znajdują się oczka, w lewej ręce. Przerób ten rząd tak samo jak poprzedni (9). Pracuj ściegiem francuskim, wykonując oczka prawe w każdym rzędzie (10). Pierwsze oczko wykonuj jako brzegowe.

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (14)

Pracuj ściegiem francuskim, aż opaska będzie miała długość o ok. 5 cm mniejszą niż obwód Twojej głowy. Zmierz obwód swojej głowy nad uszami przy pomocy centymetra krawieckiego lub przy pomocy kawałka włóczki i linijki. Jeśli obwód Twojej głowy wynosi 50 cm, to wykonaj opaskę o długości ok. 45 cm.

Zamykanie oczek.

Obróć robótkę i umieść drut, na którym znajdują się oczka w lewej ręce. Wolny drut trzymaj w prawej dłoni. Zamknij wszystkie oczka na prawo. Nie zaciskaj oczek zbyt mocno, aby brzeg nie był sztywny. Przerób dwa pierwsze oczka na prawo, pierwsze oczko również przerób na prawo, a nie jako oczko brzegowe (1). Lewym drutem unieś pierwsze przerobione oczko (2).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (15)

Następnie przełóż je nad drugim oczkiem i zsuń z drutu (3). Na prawym drucie pozostało tylko jedno oczko (4).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (16)

Przerób kolejne oczko na prawo, aby znów mieć dwa oczka na prawym drucie. Powtarzaj kroki od 2 do 5 (5). Powtarzaj, aż zamkniesz wszystkie oczka i pozostanie jedno oczko (6).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (17)

Wyciągnij to oczko, aż pętelka będzie miała długość ok 40 cm (7). Odetnij nitkę od kłębka, a następnie pociągnij za pętelkę, aby wyciągnąć włóczkę (8).

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (18)

Zaciśnij oczka, pociągając za koniec włóczki (9). Zakończony brzeg dzianiny przedstawiliśmy na zdjęciu nr 10.

Jak robić na drutach kompletny poradnik gabo wool (19)

zestawy do robienia na drutach – dzięki nim szybciej wykonasz swój pierwszy projekt.

Po opanowaniu przez Ciebie podstaw robienia na drutach polecamy skorzystanie ze wzorów dziewiarskich. Dzięki nim szybciej wykonasz swój pierwszy projekt na drutach, dobierzesz odpowiednie akcesoria oraz dowiesz się ile włóczki potrzebujesz. Możesz skorzystać również z naszego gotowego zestawu dla początkujących KnitBox. W naszych zestawach znajdziesz wszystko czego potrzebujesz, aby zacząć robić na drutach: włóczkę Gabo Wool, wzór i akcesoria dziewiarskie.

naturalne włókna

Naturalne włókna: rodzaje i wykorzystanie

NATURALNE WŁÓKNA: RODZAJE I WYKORZYSTANIE Odpowiednia włóczka to podstawa każdego projektu. To od niej zależy ostateczny efekt, wygląd, komfort noszenia oraz trwałość naszego dzieła. Wybór