BLOKOWANIE DZIANINY — NA CZYM TO POLEGA?
Blokowanie dzianiny to niezwykle istotny etap w procesie tworzenia dzierganych ubrań, który może zdawać się tajemniczy dla wielu entuzjastów rękodzieła. Jest to technika, która ma ogromne znaczenie dla ostatecznego wyglądu i trwałości naszych dzianin. Czym dokładnie jest blokowanie i dlaczego warto mu poświęcić uwagę podczas dziergania? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podzielimy się wskazówkami dotyczącymi tego procesu.
Na czym polega blokowanie?
Prawidłowa pielęgnacja ubrań dzierganych bez wątpienia jest kluczowa, aby nasze projekty wyglądały nienagannie przez długi okres czasu. Warto jednak pamiętać, że gdy skończymy już dziergać, konieczne jest blokowanie naszego swetra, szalika czy rękawiczek.
Blokowanie to proces, którego celem jest nadanie naszemu wyrobowi dzierganemu właściwego kształtu i rozmiaru oraz dodatkowo wygładzenie i ujednolicenie oczek. Proces ten jest szczególnie ważny w przypadku projektów wykonanych z naturalnych włóczek np. tych dostępnych w sklepie Gabo Wool.

Jak przeprowadzić blokowanie?
Potrzebujemy:
- Specjalny płyn do prania do wełny,
- wodę w temperaturze max. 25-30 stopni,
- czyste ręczniki,
- blokujące maty lub inne płaskie powierzchnie do suszenia,
- piny do blokowania (opcjonalnie).
Posłużymy się tak jak wcześniej, przykładem swetra. Zaczynamy od prania. Napełniamy miskę lub zlew wodą z dodatkiem specjalnego płynu do prania wełny i wkładamy do wody nasz sweter. Możemy też użyć zwykłej, czystej wody, bez żadnych dodatków.
Pozostawiamy sweter w wodzie na kilka minut. Po tym czasie przystępujemy do płukania naszego projektu w czystej wodzie. Następnie delikatnie wyciskamy nadmiar wody z projektu, jednocześnie starając się nie uszkodzić jego struktury. Rozkładamy ręcznik na płaskiej powierzchni np. na stole. Kładziemy na nim nasz sweter, zwijamy go i usuwamy nadmiar wody.
Czysty i suchy ręcznik rozkładamy ponownie na stole. Możemy też użyć maty do blokowania. Delikatnie układamy sweter na ręczniku/macie i formujemy go w pożądany kształt i rozmiar, naciągając lub ugniatając tkaninę. W przypadku bardziej skomplikowanych kształtów możemy użyć pinów do blokowania, aby zabezpieczyć projekt w miejscu i „zablokować” kształt na czas suszenia.
Zostawiamy nasz sweter, aby mógł wyschnąć. Nie pośpieszamy tego procesu. Może to zająć kilka godzin lub nawet kilka dni. Wszystko zależy od grubości i typu włóczki oraz od warunków otoczenia. Po całkowitym wyschnięciu delikatnie usuwamy piny i gotowe!
Jaki powinien być płyn do prania wełny?
Zarówno w przypadku blokowania, jak i klasycznego prania ubrań dzierganych sięgamy po specjalny płyn do prania włóczek. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego detergentu?
Delikatność:
- Bezzapachowy — płyny bezzapachowe nie powinny podrażniać naszej skóry oraz dodatkowo mają mniejszy wpływ na włókno włóczki. Co ciekawe, niektórzy producenci płynów do prania ubrań, mają w swojej ofercie również płyny dedykowane do danych typów włókien np. płyn do wełny owczej alpaki.
- Bez wybielaczy — wybielacze mogą uszkodzić strukturę włókien naturalnych. Unikajmy także chloru.
- pH neutralne — delikatniejsze dla włókien niż płyny zasadowe lub kwaśne.

Składniki nawilżające:
- Lanoliną — naturalna substancja tłuszczowa, która może pomóc w zachowaniu miękkości i elastyczności wełny.
- Proteiny jedwabiu — dzięki nim nasza włóczka będzie miękka.
Ochrona koloru:
- Bez środków rozjaśniających — płyny nie powinny zawierać w sobie środków, które mogą rozjaśnić kolor włóczki.
- Zawierające filtry UV — niektóre płyny (choć nie wszystkie) zawierają w sobie filtry UV, które dodatkowo chronią kolory przed blaknięciem.
Łatwość spłukiwania:
- Płyn powinien być łatwo spłukiwany i nie pozostawiać resztek na włóknach.
Ekologia:
- Istnieją opcje ekologiczne i biodegradowalne, które są świetnym rozwiązaniem dla osób dbających o środowisko.
Jak używać płynu do wełny? Postępuj zawsze zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i wskazówkami. Nie używaj zbyt dużo płynu, może to spowodować, że bardzo ciężko będzie Ci go wypłukać z Twojego projektu.

Czy materiał ręcznika ma znaczenie?
Podczas prania czy blokowania używamy także ręczników. Z pewnością zastanawiacie się, po jaki ręcznik sięgnąć? Śpieszymy z odpowiedzią.
Należy zwrócić uwagę na materiał ręcznika. Bawełniane ręczniki są bardzo chłonne i mogą skutecznie usunąć nadmiar wody z dzierganych projektów, dlatego są zazwyczaj preferowanym wyborem dla tego procesu.
Lepsze będą ręczniki z gładką powierzchnią, bez wzorów czy wypustek. Wszelakie aplikacje na ręcznikach mogą niechcący zaciągnąć naszą wełnę i potencjalnie uszkodzić nasz projekt.
Upewnij się, że ręcznik jest nie tylko czysty, ale także i że nie farbuje. Jeśli ręcznik farbuje Ci skarpetki w pralce, istnieje spora szansa, że zafarbuję również sweter. Jasne projekty zdecydowanie bezpieczniej jest odciskać w jasnych, niefarbujących ręcznikach.
Jak wygląda specjalna mata do suszenia i czy warto ją kupić?
Czas na jeszcze jedną ważną kwestię, a właściwie matę do suszenia, która przewijała się w dzisiejszym poradniku. Jak ona wygląda i czy jest warta waszych pieniędzy?
Specjalna mata, często używana do suszenia dzierganych wyrobów, jest zazwyczaj wykonana z materiałów, które promują dobre przepływ powietrza i ułatwiają równomierne suszenie, takich jak gąbka czy siatka. Niektóre maty mogą posiadać antybakteryjne powłoki, które zapobiegają rozwijaniu się bakterii i pleśni.
Maty do blokowania mogą być także modułowe, co pozwala na ich dostosowanie do różnych rozmiarów i kształtów projektów. Posiadają również oznaczenia rozmiarów, co ułatwia równomierne i symetryczne rozłożenie projektu. Jeśli szukacie produktu, który będzie posiadał wszystko, co potrzebujecie, zerknijcie na maty, które w zestawie posiadają także piny do blokowania.
Czy warto kupić mate do blokowania?
Jeśli często dziergasz, mata do suszenia może być wartościowym narzędziem, które pomoże Ci uzyskać profesjonalne wykończenie projektów. Mata z oznaczeniami rozmiarów może ułatwić zachowanie właściwych wymiarów i symetrii projektu, ale także ułatwić i przyśpieszyć cały proces.
Mamy nadzieję, że ten poradnik był dla was kopalnią wiedzy. Pamiętajcie, że w razie jakichkolwiek pytań, niepewności czy niejasności służymy pomocą i z chęcią odpowiemy na wszystkie wasze pytania!

Od ropy naftowej do włókien: włókna syntetyczne
OD ROPY NAFTOWEJ DO WŁÓKIEN: WŁÓKNA SYNTETYCZNE Tkaniny, materiały i dzianiny odgrywają ważną rolę w naszym życiu codziennym. Niewiele z nas jednak wie, skąd właściwe

Tajniki hodowli i przetwarzania włókien: od wełny do włóczki
TAJNIKI HODOWLI I PRZETWARZANIA WŁÓKIEN: OD WEŁNY DO WŁÓCZKI Pamiętacie, jak lata temu stacje muzyczne w telewizji zamieniały się po 22:00 w kąciki naukowe i

Naturalne włókna: rodzaje i wykorzystanie
NATURALNE WŁÓKNA: RODZAJE I WYKORZYSTANIE Odpowiednia włóczka to podstawa każdego projektu. To od niej zależy ostateczny efekt, wygląd, komfort noszenia oraz trwałość naszego dzieła. Wybór